WordPress E-posta Gönderme Problemi /Çözümü

WordPress ile tanışan çoğu kişinin ortak problemi olan kayıt sonrası e-postası veya bildirim gelmemesi, çözülmesi kolay ancak karışık bir durumdur.

Örneğin wordpress tabanlı sitenizde kullanıcı kayıt olmak istediğinde kayıt onayı eposta hesabımıza gelmiyor. Ve bu neden den dolayı site sahipleri bu problemi çözmek yerine, siteyi kayıtlı kullanıcılara kapatmayı tercih ediyor.

Madem çözülebilecek bir durum, neden siteyi kayıtlı kullanıcılara kapatmayı tercih ettiğini soracak olursanız;

İnternet ortamında o kadar çok gereksiz uygulama, program vb içerik varki bunlardan WordPress altyapısına ait eklentiler de nasibini alıyor.

Çoğu kişi Eposta gönderimi sorununu çözmek için çeşitli eklentilere göz atıyor ancak istedikleri problemin çözümünü sağlayamıyorlar. Bu da işe yaramaz kullanımı zor veya çok karışık eklentilerden kaynaklanıyor.

Bu durumu göz önünde bulundurarak bu problemi yaşan insanlara çözüm amaçlı bir yazı paylaşmaya karar verdim.

Paylaşacağım bu eklenti sayesinde kayıt oldukdan sonra e-posta onayı ve bilgilendirme e-postası gelmeme sorununu tamamen ortadan kaldırmış olacağız.

WP Mail SMTP eklentisi bizi içinde bulunduğumuz problem den kurtaracak, kullanımı kolay, cpu harcamayan ve sistemi yormayan bir aractır. Öncelikle çözüm üzerine bahsettiğimiz eklentiyi sitemize kurup etkinleştirmeliyiz.

WordPress admin paneli / Ayarlar /Email / sekmesine girip gerekli yapılandırma ayarlarını yapalım.

From Email : C panel üzerinde hostingi satın almanızla beraber gelen otomatik kurulmuş e-posta adresimiz olmaktadır. Bu adresler ise genelde mail@site adresimiz .com şeklinde olurlar. Boş kutuya hazırda  açılmış olan e-posta adresimizi girelim. (Eğer yoksa yeni bir e-posta hesabı açmanız gerek)

From Name : Bu alana ise sitemizin adını girelim.

Mailer : Bu ksıımda, ” Send all WordPress emails via SMTP. ”alanını seçelim

Return Path : alanı işaretli ise, işareti kaldırmamız gerek

SMTP Host :  ” localhostyazın

SMTP Port : Genelde standart 25 olurlar farklı bir rakam yazıyorsa dokunmayalım. İşlemlerin sonunda sıkıntı yaşarsanız 25 yazın.

Encryption :  No encryption. ‘ seçelim

Authentication : Seçim yapmayın.

Geriye kalanları ise boş bırakın.

Tüm işlemleri tamamladık ve sıra deneme yapmanıza geldi. Bu ayarları uyguladıysanız hata alma olasılığınız çok az düzeydedir. Olumsuz aksi durumda alt kısımdan yorum bırakabilirsiniz.

Kaynak: WordPress E-posta Gönderme Problemi /Çözümü