WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur ve eklenir?

WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur ve eklenir?

WordPress’te özel alanlar oluşturarak, içeriklerinizi daha zengin hale getirebilirsiniz. WordPress yazılarınız, sayfalarınız ve özel yazı türleriniz için özel meta kutuları oluşturmak istiyor musunuz? Özel alanlar (custom meta box), içeriğinize özel alanlar (meta veri) eklemek için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yaygın olarak kullanılır. Bu makalede, özel alanların ne olduğunu ve WordPress yazılarına ve gönderim türlerine nasıl kolayca ekleyebileceğinizi anlatacağım.

WordPress özel alan nedir?

WordPress, yazılar, sayfalar veya özel yazı türleri gibi içeriği oluşturmanıza yardımcı olan kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir. Normal olarak, her içerik türü gerçek içerik ve meta verilerinden oluşur. Meta veriler, tarih ve saat, yazar adı, başlık ve daha fazlası gibi içerikle ilgili bilgilerdir. Ayrıca, özel alanlar kullanarak kendi meta verilerinizi ekleyebilirsiniz.

 

İlgini çekebilir

Mailchimp for WordPress eklentisi kurulum ve kullanımı

 

Bununla birlikte, varsayılan özel alanlar kutusunu kullanarak meta veriler eklenmesi çok zor değildir. Üst resimdeki kısım özel alanların girildiği yerdir. WordPress, kullanıcıların yazı düzenleme ekranlarında kendi özel alanlarını oluşturmalarına ve eklemelerine olanak tanır. Bazı eklentiler Yoast Seo gibi yazı ekleme ve düzenleme sayfasına aşağıdaki gibi özel alan ( meta box) ekler.

Wordpress'te özel alanlar nasıl oluşturulur yoast seo

WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur?

Öncelikle, Gelişmiş Özel Alanlar (Advanced custom fields) eklentisini yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz. Daha sonrasında ise aşağıdaki videlu anlatımı izleyerek işlemleri tamamlıyoruz.

Temanıza eklemeniz gereken php kodu;

WordPress özel alanlar oluşturma ve temaya entegre etme

 

Kaynak: WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur ve eklenir?