WordPress resimlerini subdomaine yüklemek ve göstermek

WordPress resimlerini subdomaine yüklemek ve göstermek

WordPress resimlerini subdomaine yüklemek size, sitenizin açılma hızı konusunda avantaj sağlar ve resimleriniz daha hızlı yüklenir .Wordpress 3,5 sürümünden itibaren sadece medya dosyaları için klasör değiştirebiliyoruz. Alt domain (subdomain) için bir düzenleme yapamıyoruz.

Aşağıda anlatacağım işlemler ile wordpress sitenizdeki uploads klasörü içerisinde var olan resimleri resimler.sitem.com şeklinde alt domain üzerinden çağırabilir ve buraya yükleyebilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce mutlaka yedek alınız.

WordPress resimlerini subdomaine yüklemek ve göstermek

Öncelikle bir subdomain oluşturmamız gerekiyor.

Subdomain nasıl oluşturulur?

siteniz.com/cpanel şeklinde cpanele giriş yapın. Ardından Etki alanları bölümünden Alt Etki Alanları tıklayın.

Karşımıza gelen ekrandan Alt etki alanı ismini yazıyoruz. Ben anlatımda resimler olarak belirttim. Bu kısma ismi yazdığınızda kök dizin kısmında da otomatik olarak tanımlandığını göreceksiniz. Son olarak oluştur tıklıyoruz.

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 2

Subdomaine resimlerin yüklenmesi

Eğer sıfırdan bir websitesi kurmuşsanız eski resimler ile işiniz yok demektir. Eğer varolan bir web sitesi üzerinde işlemleri yapıyorsanız, mevcutta kullandığınız wp-contents/uploads klasörü içerisindeki tüm resimleri ftpden az önce oluşturduğumuz alt domain klasörü olan resimler klasörü içerisine yüklüyoruz. Bunun için önce resimleri bilgisayarınıza indirin daha sonra yeni klasör içerisine yükleyin böylece elinizde aynı zamanda resimlerinizin bir yedeği de olmuş olacak.

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 3

Upload klasörünün subdomain database tarafında değiştirilmesi

Database tarafında değiştirme işlemi için phpmyadmin de kullanılabilir fakat ben riske girmemeniz için eklenti kullanmanızı öneriyorum. Bu işlem için Upload Url and Path Enabler eklentisini kullanacağınız. Eklentinin kurulumunu yapıp etkinleştiriyoruz.

Normalde wordpress ilk kısımda bahsettiğim gibi bize yükleme klasörlerini değiştirmek için izin vermiyor. Aşağıdan ayarlar>ortam menüsünün orjinal halini görebiliriz.

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 4

Fakat Upload Url and path enabler eklentisini yükledikten sonra ise aşağıdaki gibi bizlere düzenleme imkanı sağlanıyor.

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 5

Artık yeni klasör adreslerimizi düzenleyebiliriz.

Yüklemeleri bu klasörde sakla kısmı bizim zaten kullandığımız wp-contents/uploads klasörüdür. Bu kısma herhangi birşey yazmamız gerekmiyor.

Dosyalar için tam adres yolu kısmı : bizim yeni oluşturduğumuz subdomain adresi için gerekli kısımdır. Bu kısma http://resimler.sadriercan.com şeklindeki adresimizi yazıp değişiklikleri kaydet diyoruz.

Database tarafında var olan resim yollarının değiştirilmesi

Yeni dosyalar için yükleme yolunu belirttik fakat mevcutta kullandığımız resimlerin yeni adres üzerinden görünmesi için database içerisinde bir sorgu çalıştırarak tümünü yeni adres ile değiştirmeliyiz.

Cpanel üzerinden Veritabanları bölümünden phpmyadmin linkine tıklıyoruz.

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 6

Açılan pencereden kullandığımız database yani veritabanını seçiyoruz. Ve sağ kısımdaki SQL sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmede gelen beyaz boşluğa aşağıdaki sorguyu kendimize göre düzenleyip yapıştırıyoruz ve sağ alttan Git butonuna basarak sorguyu çalıştırmış oluyoruz.

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE(guid,’http://sitem.com/wp-content/uploads’,’http://resimler.sitem.com’) WHERE post_type =’attachment’

Wordpress resimlerini subdomaine yüklemek 7

İndekslenmiş Olan Resimlerin Yönlendirilmesi

Arama motorları tarafından indekslenmiş olan resimleri hata almamak için yeni adreslerine yönlendirmeliyiz. Bunun için ana dizinde yer alan .htaccess dosyasını bir metin editörüyle açıp aşağıdaki kodları ekliyoruz ve kaydedip yerine yüklüyoruz. Kodlar içerisindeki adresleri değiştirmeyi unutmayın.

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^sitem.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.sitem.com$
RewriteRule ^wp-content/uploads/?(.*)$ "http://resimler.sitem.com/$1" [R=301,L]

 

Kaynak: WordPress resimlerini subdomaine yüklemek ve göstermek