Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama, bildiğimiz pazarlamadan çok da farklı olmayan sadece faaliyetlerin yürütüldüğü kanallar bazında farklılıklar gösteren bir pazarlama çeşididir. Dijital pazarlama nedir? sorusu için cevap bu kadar basittir. Her pazarlamada olmazsa olmazı 4P(Ürün, Fiyat, Yer, Dağıtım) dijital pazarlama için de geçerlidir sadece günün şartlarına göre uyarlamak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse eskiden yalnızca mağazalardan alışveriş yapabiliyorken yani tek satış yerimiz fiziksel mağazalar iken artık e-ticaret sayfaları aracılığı ile satabiliyoruz.

Dijital Pazarlama, Pazarlamayı Öldürdü Mü?

Yıllardır pazarlama konferanslarına giderim ve her yılın bir gündem maddesi olur. Bir yıl sosyal medya iken bir diğer yıl mobil pazarlama öne çıkabilir. Her konferansın açılış konuşması şuna benzer başlar: Mobil pazarlama büyüyor, artık mobil pazarlama mı olacak? Pazarlama bitecek mi? Ya da Sosyal medya devrimi oldu, geleneksel pazarlama bitecek mi? Ben de her seferinde bunu gerçekten de pazarlama üzerine çalışan birisi mi söylüyor diye sorgularım. Her zaman demişimdir: Pazarlama bir kanal yönetimi işidir. Hayatımıza yeni bir pazarlama kanalının girmiş olması, diğerlerini sileceğimiz anlamına gelmez. Eğer öyle olsaydı e-ticaret devi Amazon.com gibi bir firma fiziksel mağazalar açmak için çaba sarf etmezdi. Önemli olan pazarlamaya 360 derece yaklaşmak ve bize en büyük faydayı getirecek kanalları/araçları teşhis etmektir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?Dijital pazarlama kanalları konusunda en temelde aşağıdaki kanalları saymak mümkündür. Dijital pazarlama nedir? sorusunun cevabından sonra dijital pazarlama kanalları konusunda da bilgi edinmeniz dijital pazarlama araçlarını tanımak açısından güzel bir giriş olacaktır.

Web Siteniz: Her şeyin başıdır denilebilir. Kullanıcı markanızı tanıdığı andan itibaren web sayfanız üzerinde zaman harcamaya başlıyor. Eğer ilk izlenimde güzel, güvenilir ve kurumsal bir izlenim yarattıysanız size artı puan olarak dönecektir.

Arama motorları: Google, Yandex, Bing gibi web sayfalarını kastediyorum. Sıcak müşteri bulmanız için en etkili kanallardır. İnsanlar ürün/hizmet aradıkları anda karşılarında olabilirsiniz. Bu da büyük bir avantajdır.

Display: Display olarak belirttiğimiz alan Google’da görüntülü arama ağı olarak tabir edilen alandır. Web sayfalarında gördüğünüz bannerlar, reklam butonları, reklam metinleri display ağ içerisine girmektedir. Fiziksel hayatta billboardlar neyse internet için de display odur.

Sosyal medya: İnteraktif dünyanın gelişiminde en büyük paya sahip kanallardan bir tanesi. İnsanların vakitlerini geçirdikleri, hayatlarını paylaştıkları, eğlence bulmak istedikleri bir alan. Dolayısı ile marka kimliklerini inşa etmek isteyen markalar için bulunulması gereken bir alan.

Mobil uygulamalar: Belli bir kullanıcı kitlesi oluşturduktan sonra yayına alacağınız mobil uygulama ile yeni bir pazarlama kanalı oluşturmuş olacaksınız.

E-Mail: E-Mail elimizdeki izinli kullanıcı veritabanı ile tekrardan iletişime geçmek ve sadakatlerini devam ettirmek adına önemli bir araç.

Mobil: Mobilden kastım telefon ve tablet gibi taşınır cihazlar. Bu kısmı uygulamalardan farklı değerlendirmek istedim. Çünkü mobil pazarlamanın içerisine cihaz özellikleri ile kullanılabilir olan kampanyalar ya da sms ile pazarlama vb. konular da dahil olmaktadır.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Yukarıda dijital pazarlama kanallarını gördük şimdi de dijital pazarlama araçları nelerdir bunları görelim. Dijital pazarlama araçları, yukarıda saymış olduğumuz kanallardan dönüş almamızı sağlayacak olan araçlardır.

SEO: SEO, arama motorlarında reklam harcaması yapmadan üst sıralarda olmanızı sağlayan pazarlama tekniğidir. SEO’nun da kendi içerisinde bir maliyeti var fakat bu SEM harcamaları büyüklüğünde bir tutar olmamaktadır. Markalar genellikle bu konuda SEO danışmanlığı desteği almaktadır.

google reklam örnekleriSEM: Arama motorları ilk kısımlarda yer alan reklamları kullanırken kullanmış olduğumuz metodların genel ismidir. SEM’in açılımı arama motoru pazarlamasıdır. İçerisine Google Adwords, Yandex.Direct gibi platformlarda yapılan reklam uygulamaları dahil olmaktadır. İşin gerekliliğine göre farklı arama motorlarını da dahil edebilirsiniz tabi ki.

Remarketing: Web sayfamıza daha önceden gelmiş olan kullanıcılara yapmış olduğumuz reklamı yeniden gösterme çalışmasıdır. Örneğin ayakkabı arıyorken bir web sayfasını geziyorsunuz ve daha sonra farklı web sitelerinde o firmanın reklamını görüyorsunuz. İşte bu çalışmanın adı remarketing.

E-Mail Marketing: E-Mail marketing için en önemli konu abone sayısını arttırmaktır. E-mail marketing ile sizinle daha önce iletişimde bulunmuş ve e-maillerine pazarlama faaliyeti yapmanıza müsade etmiş olan kitleye pazarlama çalışması yapabilirsiniz. Bu kitlenin sizi daha önceden deneyimlemiş olması dönüşüm oranınızı arttırmak için başlıca sebep. E-Mail marketing ile mail bülteni gönderebileceğiniz gibi çeşitli e-mail otomasyonları ile

Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya içerisinde yer alan sayfanızın yönetiminden, sosyal medya içerisinde yapmış olduğunuz reklam çalışmalarına kadar tüm çalışmalar bu alanda ifade edilebilir.

Inbound Pazarlama: Genel olarak ifade etmek gerekirse blog vb. alanlarda paylaşacağınız içeriklerle hedef kitlenizin ilgisini çekerek, onları müşteriniz yapma stratejisine inbound marketing denilmektedir. Uzun vadede sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

 

Kaynak: Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?