Popcorn Hour A-110

Popcorn Hour A-110 (Network Media Tank) Türkçe Rehber

Neden bir NMT’ye ihtiyacım olsun?

Bir NMT’ye çok sayıda sebeple ihtiyacınız olabilir. Eğer geniş bir ortam koleksiyonunuz mevcutsa ve bunları plazma/projektör/ev sinema sisteminizde görüntülemek istiyorsanız. Bir HTPC’ye yatırım yapmanıza gerek bırakmayacak en uygun maliyetli yollardan biridir. Müzik parçalarını, fotoğrafları ve en önemlisi videoları yayınlayabilirsiniz. NMT; Bluray ve HD-DVD tarafından kullanılan 1080p HiDef codec ile uyumlu H.264 video‘yu destekler. HDMIv1.3’lü ikinci nesil NMT yürütücüler doğrudan HD ses codec’i destekler.

Network Medya Tankı (Network Media Tank) ’nın avantajları

NMT (Popcorn Hour A100, A110, B110)’ler tüm çoklu ortam içeriklerinize mükemmel erişim sağlar. Yükleme tamamlandıktan sonra tüm sık kullanılan dosyalarınıza hızlı ve kolay erişime sahip olacaksınız. NMT , bilgisayar ağınıza bağlanır bağlanmaz kendisini yapılandıracak ve otomatik olarak tüm mevcut AV/DLNA UPnP cihazlarını görüntüleyecek, ve her türlü paylaşılan dosyayı ekleyecektir. Uzaktan kumandasına yapacağınız birkaç tık ile her şeyi görüntülemeye hazır olacaksınız: İnternet TV, İnternet paylaşılan fotoğraf albümleri, Çevrimiçi radyo istasyonları, her türlü şifreli çoklu ortam dosyaları, vs.

Yüksek çözünürlük. NMT; İnternet üzerindeki en popüler olan HD formatları gibi yüksek çözünürlüğe sahip içeriklerin çoğunu destekler. WMV9, DivX HD ve MPEG2TS; NMT tarafından desteklenen codec’lerden yalnızca birkaçıdır. Güçlü yonga kümesi (chipset) HD standardı olarak yerini alan H.264 (MPEG 4 part 10) adlı yeni yüksek çözünürlüklü codec’e destek sağlar ve bu sıkıştırma codec’ini kullanan AVI, MP4, TS, MOV, MKV (Matroska) vs gibi konteynırları çalıştırır. HD dosyaları desteklemek amacıyla ilave olarak NMT, ayrıca, kayıpsız en kaliteli yayını garanti eden seçeneği de içermektedir.

Kullanım kolaylığı. LDigital Media Players (LDigital Ortam Oynatıcıları)‘ın kullanımı oldukça kolaydır, bununla birlikte NMT bu durumu bir adım öteye taşımaktadır. Bir Tak Çıkar network cihazı olarak NMT’yi sadece bilgisayar ağınıza bağlayın ve dijital içeriğinizi kolay ve rahat bir şekilde görüntüleme keyfini deneyimleyin. İlk kez kullanan kullanıcılara, kullanıcı ara yüzünü yapılandırmada TV için NMT‘yi optimize edecek bir hızlı kurulum menüsü yardımcı olacaktır. Buradan sezgisel bir ara yüz programı, çoklu ortam içeriğinizin uzaktan kumanda üzerinden birkaç tıkla keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

Hepsi Bir arada Çözümler. NMT hem bir müşteri hem de bir sunucudur. Bir Network Attached Storage (NAS-Bilgisayar Ağına Bağlı Depolama) cihazı, bir Sunucu ve bir Ortam Yürütücüsünün kombinasyonundan oluşur. Bir NAS olarak sabit diskinde yer alan dosyalara kolay erişim için bir Samba Sunucu kullanır. Bir sunucu olarak UPnP AV NMPRv2.1 protokolünü kullanır ve diğer DOY (Dijital Ortam Yürütücüleri)’lerinin içeriğini çalıştırabilmek amacıyla NMT’ye erişimi sağlamasının yanı sıra çok sayıda cihazla uyumluluğa olanak tanıyan DLNA özelliği ile uyumludur.
Dijital eğlencenin tüm gücü.

NMT, HD içeriğinizi yalnızca evinizde görüntülemenize izin vermekle kalmaz ayrıca sayısız çevrimiçi ortam da içerebilir. HTTP üzerinden WMS, RTSP üzerinden WMS, Shoutcast, ASF ve diğerleri gibi NMT‘nin ihtiyaçlarınıza göre kullanılabileceği anlamına gelen birçok popüler ortam İnternet protokolünü de destekler.

Syabas, NMT geliştiricisi, çok sayıda çevrimiçi haber servisi, radyo, RSS, video, hava durumu servisleri ve birçok başka web hizmetini seçip yaralanabilmenize olanak tanıyan MSP (Portal Media Service- Portal Ortam Hizmeti)‘yi kullanıcılar için hazır bulundurur. Portal ayrıca kullanıcılara dünya çapında en popüler iki arama motorunda video arama ve görüntüleme olanağı tanıyan Google ve Yahoo’dan videolara bağlantı linkleri atar. İnternet üstünden Flicker Photos aracılığıyla arkadaşlar ve aile ile fotoğrafları paylaşmanın mükemmel bir yoludur ve NMT ayrıca kullanıcılara fotoğraflarını oturma odalarında görüntülemek amacıyla bir ard alan müziği ile sunmalarına olanak tanır. Bir araya gelen tüm bu özellikler NMT’nin gelişmiş ortam yürütücüler arasında eşsiz ve bir standart olmasını sağlar. En son iletişim teknolojileri, web hizmetleri ve dijital eğlence ortamlarından maksimum avantajı sağlamak isteyen kullanıcılar için son noktayı temsil etmektedir.

Yazılım güncellemeleri, teknik destek ve sürekli çevrimiçi destek sağlayan, sürekli genişleyen kullanıcı topluluğu ile İnternete açık bir ürün.

Popcorn Hour A-110; popüler A-100 modelinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bağlanabilirlik ve transfer oranlarını arttırmak için 2.5″/3.5″ SATA HDD ve USB Slave fonksiyonuna destek sağlar. HDMI; HD Audio (Ses) ‘nun doğrudan DTS HD-HR, DTS HD-MA, Dolby Digital Plus ve Dolby TrueHD ‘ye tam desteğine olanak tanıyan 1.3a spec ‘e güncellenmiştir. Cihazın üzerindeki bağlantı noktaları da ayrıca bir USB bağlantı noktasının arka panele yerleştirilmesi, optik S/PDIF ile eşeksenli S/PDIF ‘nin yer değiştirilmesi ve cihazın daha kolay kullanımını mümkün kılacak olan bir donanım reset (sıfırlama) butonu ile yeniden yapılandırılmıştır.
Popcorn Hour A-110; HDTV veya Ev Sinema Sisteminizde sayısız kaynaktan dijital video, ses ve fotoğraf indirmenize olanak tanır.

Kişisel Bilgisayarınız, NAS, dijital kameranız, USB yığın depolama aygıtları (flash sürücü, HDD, DVD sürücüsü), dahili SATA HDD* ve hatta Ortam Hizmet Portalı vasıtasıyla doğrudan İnternet gibi sayısız kaynaktan dijital ortam içeriğinizi yayınlayabilir veya oynatabilirsiniz.

Ayrıca bu amaçlarla kişisel bilgisayarı veya başka bir cihazı devreye sokma ihtiyacını ortadan kaldırmak için bir NAS ve bir BitTorrent birebir dosya indirici** olarak da hizmet verir.

Popcorn Hour A-110 sizlere 1080p ‘ye kadar yüksek çözünürlükte videolar sunabilmek amacıyla en güncel yüksek bit hızına sahip video formatlarını (TS’de en az 40Mbps ‘de MPEG2 MP@HL, H.264 HP@L4.1, VC-1 AP@L3) destekler.

İnternet TV’nin avantajlarının farkında olan A-110, Ortam Servis Portalı vasıtasıyla YouTube, Revision 3 ve Vuze gibi popüler tekli yayın internet TV’lerin yanı sıra, SayaTV ‘den birebir İnternet TV yayın teknolojisini de destekler.

A-110 yazılımı, geleceğin ortam konteynırları, codec’leri ve özelliklerini desteklemek amacıyla yükseltilebilirdir.

* HDD dahil değildir, lütfen Popcorn Hour A-110 için HDD uyumluluk listesine danışınız.
** Bu fonksiyonlar için dahili bir HDD gereklidir.

En güncel yüksek bithızlı video formatlarını destekleyen 1080p yüksek çözünürlüğe sahip videolara kadar HD içerik ile büyüleneceksiniz, ve hayal edebileceğiniz her türlü formatı oynatabileceksiniz.

Yeni özellikler eklemek için düzenli yazılım yükseltmeler. Yazılım, geliştirilecek ortam konteynırlarını ve codec’leri desteklemek, PCH’yi sürekli olarak yeni özelliklerle güncel tutabilmek amacıyla kolayca yükseltilebilirdir.

p2p vasıtasıyla en güncel HD içerikleri sunan Youtube, Google Video, divxmdivxmdivxmdivxmcafe ve en son eklenmiş olan Vuze ile internet TV ‘nin keyfini çıkarın.

İçine bir HDD ekleyin, o da aynı amaçla bir kişisel bilgisayar veya başka bir cihaza bağlanma ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla hem bir NAS hem de BitTorrent birebir indirici olarak servis versin.

Saya TV’den ücretsiz kanal yayın akışlarını seyredin. p2p teknolojisi ile yayın hiç bu kadar akıcı olmamıştı.

A-110, HDTV veya Ev Sinema kurulumunuzun keyfini çıkarmanız için sayısız kaynaktan dijital video, ses ve fotoğraf indirmenize olanak tanır. Kişisel bilgisayarınız, NAS, dijital kameranız, USB yığın depolama aygıtı (flash sürücü, HDD, DVD sürücüsü), dahili SATA HDD ve hatta Ortam Servis Portalı sayesinde doğrudan internet gibi çok sayıda kaynaktan dijital ortam içeriği yayınlayabilir veya oynatabilirsiniz.
SSS

1. Bu ürün hakkında forumu nereden bulabilirim?
Resmi PCH forumu: http://www.networkedmediatank.com
İngilizce (ve diğer) forumlar: http://www.mpcclub.com/modules.php?n…iewforum&f=179

2. Neden bir PCH ‘a ihtiyacım olsun?
Bir PCH birçok nedenle ihtiyacınız olabilir. Eğer geniş bir ortam koleksiyonunuz varsa ve bunları plazmanız/projektörünüz/ev siname sisteminizde görüntülemek istiyorsanız. Bir HTPC’ye yatırım yapmanızı engelleyen en uygun maliyetli yollardan biridir. Müzik parçaları, fotoğraflar ve en önemlisi videoları yayınlayabilirsiniz. Yeni nesil PCH; Bluray ve HD-DVD tarafından kullanılan 1080p HiDef codec ile uyumlu H.264 videoyu destekler.

3. Bir PCH (Popcorn Hour A-110) ile kayıttan yayın yapmak için neye ihtiyacım var?
A-110 kayıttan yayını için çok sayıda yayımlama seçeneği bulunmaktadır.

 1. Syabas tarafından temin edilen Myihome yükleyin – http://www.networkedmediatank.com/download/myihome.html
 2. Lundman tarafından temin edilen Llink yükleyin – http://www.lundman.net/wiki/index.php/Llink
 3. Kişisel bilgisayarınızı NFS / SMB network bağlantısı üzerinden bağlayın.
 4. NAS’ınızı NFS / SMB / UPNP AV üzerinden bağlayın
 5. Bir dahili HDD/ harici HDD kurun.
 6. Harici bir DVD ROM bağlayın (yalnızca css şifreli olmayan DVD için)

4. PCH (Popcorn Hour A-110)’ye ev sinema sistemimi nasıl bağlayabilirim?

 1. Eşeksenli bir kabloya ihtiyacınız olacaktır ve bunu AVR (Ses Video Alıcısı)’nizin eşeksenli girişlerinden herhangi birine takmanız gerekecektir. A-110’nun hangi ses codec’i için ise, bir Dijital PCM olarak çıkışına ayarlandığından emin olun. Örneğin, AC3’ün AVR’niz için AC3 sinyali algılayabilecek şekilde Dijital PCM’e ayarlanması gereklidir.
 2. A-110, eğer AVR’niz HDMI destekliyorsa, HDMI bağlantısını da destekler, doğrudan bağlayabilirsiniz.
 3. 2 kanallı amp için bir 2 kanallı RCA stereo çıkış mevcuttur veya doğrudan TV’nize bağlayın.

5. Popcorn Hour A-110 kullanmak için bir dahili sabit disk bağlamalı mıyım?

 1. Hayır, Kişisel bilgisayarınız veya NAS (Network Attached Storage) üzerinde film/müzik/fotoğraf yayınlayabilirsiniz.
 2. Medyaları içeren harici bir USB yığın depolama aleti bağlayabilirsiniz.

6. Nasıl fabrika ayarlarına dönebilirim?
Fabrika ayarlarına dönmek için 2 yöntem mevcuttur.
1. Setup (Ayarlar) -> Maintenance (Bakım) -> reset factory default (fabrika ayarlarına dön)
2. Network üzerinden Popcorn Hour IP ‘niz192.168.0.10
http://192.168.0.10:8883/setups.cgi?…ngs&%7FhiDe=15

7. Hiçbir güç kesme butonu yokken yürütücüyü nasıl tamamen kapatabilirim?

 • A-110 üzerinde hiçbir güç kesme butonu mevcut değildir.
 • A-110 kapamak için uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz.
 • Power + Delete/clear butonlarına aynı anda basın
 • Yürütücüyü kapadıktan sonra fişini çekmeniz gerekecektir ve ardından yeniden çalıştırmak için güç kablosunu tekrar fişe takmanız gerekecektir.
 • Bazı alıcıların üzerinde bulunan düğmeli güç çıkışları ve ses güç amplifikatörleri veya güç uzatma kabloları da başka bir seçenektir.
 • X10 güç hattı regülatörleri (http://en.wikipedia.org/wiki/X10_%28…ry_standard%29) ucuz ve IR ve radyo uzak denetleyicileri tarafından tanınmaktadırlar.

8. Yürütücüyü nasıl sıfırlarım (reset)?

 • A-110 üzerinde reset (sıfırlama) butonu yer almaz. A-110’u sıfırlamak için güç kablosunu fişten çıkarmak yerine uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz.
 • Power + Eject butonlarına aynı anda basın.

9. Kurulum sayfasının kilidini nasıl açabilirim?
Setup + Play birlikte basınca seçenekleri ‘Lock settings’ kapatır

10. Harici bir DVD rom takabilir miyim?
Evet takabilirsiniz, USB bağlantı noktası harici bir DVD rom’u destekler. Yine de, Sigma 8635 yongası (chip), CSS şifrelemeyi desteklemez. DVD’nizin CSS korumalı olmaması gerekmektedir.

11. Uzaktan kumandayı kullanarak harici DVD rom’u çıkartabilir miyim?
Evet, uzaktan kumandanın üzerinde bir çıkartma (eject) düğmesi yer alır.

12. Harici bir USB HDD , dahili bir HDD fonksiyonuna sahip olabilir mi?
Bir USB HDD dahili bir sürücü ile aynı fonksiyonlara sahip olmayacaktır. Harici bir sürücü; PCH uygulamalarının düzenlenmesine olanak tanıyan sabit bir sürücü olarak varsayılır, fakat bir USB HDD hareketli bir sürücü olarak kabul edilir ki PCH dinamik olarak PCH uygulamalarını birleştirip ayıramayacaktır.

13. Bekleme modundan (standby) çıktıktan sonra video sinyali gelmiyor.
Bunun sebebi; Video çıkış modunun, TV mod anahtarı kullanılarak değiştirilmesi ve ardından flash’a kaydedilmemesidir. – Çözüm: Setup->Audio / Video, ve kaydedin.

14. Başlangıç kurulumu esnasında HDMI bağlantısı ile video sinyali gelmiyor.

 1. PCH’yi TV’nizin birleşik girişine bağlayın
 2. Yüklemeyi başlatın , ilk olarak yükleme logosunu görmelisiniz.
 3. Ekran kararıncaya kadar bekleyin
 4. TV Mode + NTSC için 1’e veya TV Mode + PAL için 2’ye basın
 5. Bileşimde renk menüsünü görürseniz, HDMI çıkışını Setup -> Audio/Video’dan kurmayı deneyin ve kaydedin.
 6. NMT’nizi TV’nizin bir HDMI girişine bağlayın.
 7. PCH’yi çalıştırın.

15. Harici USB flash/HDD‘den dahili HDD’ye nasıl dosya kopyalabilirim?

 • Bir dosyaya göz atmayı deneyin, “Angle” düğmesine basarak onu seçin, dosya ikonunun yanında bir imleç ortaya çıkacaktır. Çoklu dosya seçebilirsiniz.
 • Hedefinize göz atın (dahili HDD çalışıyor olmalı), ve “Time Seek” düğmesine basıp Copy (kopyalama) işlemini başlatın.
 • Ardından, çok sayıda dosya işlemi daha hassas bir şekilde uygulanacak ve “File Mode(dosya modu)” düğmeleri altında gruplandırılacaktır.

16. A-110 dahili sabit diskine FTP kullanmadan dosya kopyalamanın bir yolu var mı?
Evet, MPC’den Hi-Jack bu amaç için mükemmel bir kılavuz oluşturdu.
http://www.mpcclub.com/modules/Club_…PCorn_Hour.pdf

17. A-110, HDCP ile uyumlu mu?/ Görüntümde HDCP iletişim problemleri yaşıyorum.
PCH ve görüntü arasında geçerli sürede bir HDCP iletişimi yoktur. A-110, Q3 2008 içerisinde yüksek kaliteli içeriği desteklemeye başlar, HDCP iletişimi yazılım güncelleme ile aktif hale gelecektir.

18. Popcorn Hour A-110 için yazılımı nasıl yükleyebilirim/güncelleyebilirim?

 1. Setup(kurulum)->Maintenance(bakım) girerek A-110 üzerinden yazılımı güncelleyebilirsiniz
 2. Yazılımınızı aşağıdaki adresten indirerek güncelleyebilirsiniz http://www.popcornhour.com/download/…re_update.html19. Yazılımı güncellemek için USB flash sürücüsü kullanırken hiçbir güncelleme bulunamadı
3 dosyayı USB flash sürücüsü ROOT (kök) ‘a kopyalayın. Cihaza göz atın, 4th media (4. Ortam) seçeneğini seçin (“Text”) ve ardından html dosyasını (usbupdate.html) seçin.

20. Yazılım güncelleme adımları (USB/Çevrimiçi)

 1. Gönderme/alma yapan tüm torrentleri durdurun.
 2. Dosya kopyalamayı ve Paylaşımları durdurun. (Network kablosunu güvenliğiniz için çıkarın, yalnızca USB çubukla güncelleme yapmak için)
 3. Power’a basarak ve ardından Eject’e basarak (ikisine aynı anda basmayın) birimi yeniden başlatın, herşeyin düzgün çalıştığından emin olana dek 2 dakika kadar bekleyin. Veya, elektrik fişini de çekebilirsiniz, 30-40 saniye kadar bekleyin, ardından fişi yerine takın. A-110 açıldıktan ve çalıştıktan sonra, güvenliğiniz için bir dakika daha bekleyin.
 4. USB Stick (çubuk) göz atın, 4. Ortam seçeneğini seçin (“Text” seçin) ve ardından html dosyasını (usbupdate.html) seçin. usbupdate.html seçtikten SONRA, ekranınızın en üstünde yazılım versiyonunuz ile birlikte beyaz bir ekran göreceksiniz. Yeniden ENTER basın ve yazılım güncelleme işlemi başlayacaktır. (Yalnızca USB Güncelleme için)
 5. Setup(Kurulum)->Maintenance(Bakım)->Update(Güncelleme- Çevrimiçi Güncelleme için)
 6. Yazılımı flash ile çalıştırın. Kesinlikle karışmayın, eğer vakit alırsa BEKLEYİN, flash bitince PCH yeniden çalışacaktır.
 7. Setup->Maintenance girerek yazılım versiyonunuzu kontrol edin.
 8. Başarılı bir şekilde yazılımınızı güncellediniz

21. Yardım, video dosyalarım çalışmıyor? Bu bir arıza mı yoksa hatalı PCH mı?
Bütün video dosyaları PCH ile çalışmak üzere kodlanmamıştır, bu durum ortam içeriğinin (medyanın) kodlamasına bağlıdır. Kontrol için Mediainfo veya Avinaptic kullanmalısınız. Kişisel bilgisayarınız üzerinden çalıştırabiliyor olmanız PCH’nin aynı dosyayı kusursuz şekilde yürüteceği anlamına gelmez. Şayet yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, öneri için klip bilgisini PCH forumunda belirtin.

22. myiHome ver4.7 kullanarak nasıl FLAC çalabilirim?
myihome ‘da aşağıdaki XML dosyalarını düzenlemeniz ve FLAC uzantısı eklemeniz gerekecektir
C:\Program Files\myiHome\webapps\ROOT\xml\music.xml
C:\Program Files\myiHome\webapps\ROOT\application\music\xml\audioext.xml

23. AVI dosyam için nasıl farklı müzik parçaları seçebilirim?
Parçanızı seçin, ardından değişiklikleri aktif hale getirmek için Time Seek (arama süresi) kullanın.
24. PCH altyazıları destekler mi?
Evet, halihazırda PCH aşağıdaki formatta bulunan altyazıları tanımaktadır.

 • SRT
 • SMI
 • SUB
 • SSA

Altyazı dosyasının ismini filmin ismiyle aynı olacak şekilde değiştirmeniz ve onu da aynı klasöre yerleştirmeniz gerekecektir.

25. PCH, İngilizce haricindeki dilleri de destekliyor mu?
PCH halihazırda basitleştirilmiş Çince ve bazı diğer Avrupa dillerine destek sağlamaktadır.

26. Altyazım neden görünmüyor?

 • PCH’nin desteklediği bir formatta olduğundan emin olun.
 • Altyazı dosyası, film dosyası ile aynı klasörde olmalı.
 • Altyazı dosyasının ismi, uzantısı hariç filmin ismi ile tamamen aynı isme sahip olmalı.
 • Altyazı dili (Setup>Preferences>Subtitle language) None (hiçbiri) ayarlanmış olmalı. Ayarladıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

27. PCH, mkv içerisinde entegre altyazıları destekler mi?
Evet! 00-15-071213-14-POP-402 no.lu yazılım güncelleme ile desteklenmektedir.

 1. Entegre altyazıların PCH tarafından desteklendiğinden emin olun, örneğin: .srt, .sub, .smi ve .ssa
 2. Uzaktan kumanda üzerinde yer alan “Subtitle(altyazı)” butonuna basarak altyazıyı açın.
 3. Başka bir dil seçeneği kullanmak için, “Subtitle(altyazı)” bastıktan sonra, kaydırma ve değiştirme için “UP(yukarı)” düğmesini kullanın.
 4. “Left(sağ)” & “Right(sol)” altyazı senk değiştirir.

28. DVD’imi daha sonra PCH tarafından kayıttan yayınlanması için nasıl yedekleyebilirim?

 1. DVD’nizi .iso formatında yedeklemeniz gerekmektedir.
 2. Eğer filminiz .img formatında yedeklenmiş ise, uzantısını .iso olarak değiştirmek işe yarayabilir.
 3. .iso uzantısından DVD desteği yalnızca NFS/SMB bağlantısı vasıtasıyla desteklenmektedir. MyiHome ile birlikte çalışmayacaktır. Eğer SMB paylaşımı ile titreşim veya ses yitimi gibi problemler yaşıyorsanız, bunun yerine NFS kullanın.

29. DVD .iso dosyamı neden MyiHome kullanarak görüntüleyemiyorum?
Halihazırda MyIhome, DVD oynatmayı desteklemiyor. Lütfen yürütme için bunun yerine SMB/NFS kullanın.

30. XVID AVI dosyalarım neden çalışmıyor?
AVI’nizin performansını arttırmak için VirtualDub (http://www.virtualdub.org) deneyin. Dosyayı yeniden kodlamadan çalıştırmak için hem video hem de ses için “Direct stream copy” seçin.

 1. Gürkan Yüksel dedi ki:

  Gerçekten mükemmel bir rehber hazırlamış sınız. Çok teşekkür ederim, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir