Çin yenilenebilir enerjide nasıl dünya lideri haline geldi?

Çin, dünyanın en büyük sera gazı yayıcısı. Havası, suyu ve toprağı ciddi oranlarda kirlenmiş olan ülkenin hızlı sanayileşme süreci, milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardı; fakat bu ani sanayileşme çevresel maliyetlerle beraber geldi.

Çin’in büyümesi, en kirli fosil yakıt olan kömüre dayanıyor. Kömür kullanımı ise Pekin gibi şehirlerde yüksek seviyede hava kirliliklerine sebep oluyor. Çinli liderler kirliliği ülkenin sosyal dayanıklılığına bir tehdit olarak görüyor.

Vatandaşlar birçok kez, kirlilik ve kötü hava kalitesinden dolayı protestolar düzenledi. Hükümet de hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkisinden dolayı endişeli ve bu anlamda girişimlerde bulunuyor. Aynı zamanda liderler global iklim değişikliklerinin sunduğu tehditlerin farkında. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekte ekonomik çıkarlar görülüyor.

Bu doğrultuda 2015’te Çin’in güneş enerjisi kapasitesi %74’e kadar arttırıldı ve Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi konumuna geldi. Bunun dışında 2015’te temiz enerji kaynaklarına 111 milyar dolar yatırım yapıldı. 2020’ye kadar bu yatırımların 361 milyar dolara yükselmesi hedefleniyor. Çin, her ne kadar kömürden vazgeçmek konusunda isteksiz olsa da gerçekleşebilecek senaryoların farkında. Amerika, Trump yönetimi ile birlikte global iklim değişiklikleriyle mücadelede geri adım attığından Çin’in bu boşluğu dolduracağına dair umutlar artıyor.

Kaynak: Çin yenilenebilir enerjide nasıl dünya lideri haline geldi?